Quantcast
Channel: Artykuł sponsorowany – Poradnik rowerzysty
Viewing all articles
Browse latest Browse all 15

Na co zwracać uwagę przy wyborze zimowych butów na rower?

$
0
0

Zima za pasem. Czy to oznacza, że należy schować letni sprzęt sportowy, zaszyć się w domu i oczekiwać przyjścia wiosny? Absolutnie nie. Rowerzyści doskonale zdają sobie z tego sprawę i bardzo często kontynuują jazdę przez cały zimowy okres. Najważniejsze w tym jest zachowanie zdrowego rozsądku i odpowiedniego przygotowania się do zimowego sezonu. O ile łatwo znaleźć rowerowe ubrania na mroźne dni, o tyle z butami na zimę może być spory problem. W związku z tym warto przyjrzeć się butom rowerowym i dowiedzieć się na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Buty zimowe na rower mają jeden cel – utrzymać stopę w komfortowych warunkach. To znaczy, że stopy mają być skutecznie chronione przed zimnem, wilgocią i wodą. Chociaż jest to nierzadko spora inwestycja, to każdy, kto jest już posiadaczem takiego obuwia stwierdzi, że zdecydowanie warto. Po pierwsze jest to inwestycja w komfort jazdy i zdrowie, po drugie, to inwestycja długoletnia, bo w końcu buty mają służyć tylko przez kilka miesięcy w roku. Aktualnie sklep rowerowy DobreRowery.pl posiada w swojej ofercie wiele modeli butów na zimę i ochraniaczy na buty, które spełniają funkcję ochronną przed zimnem, wodą i wilgocią. O ile w przypadku butów rowerowych stosowanych w sezonie letnim zwraca się uwagę na komfort używania i przenoszoną siłę na pedały, o tyle w zimie istotniejsze są: wodoodporność oraz utrzymanie ciepła.

Ochraniacze i pokrowce na buty

Warto poznać kilka faktów o ochraniaczach na buty do jazdy w chłodne, zimowe dni. Są tańszą alternatywą dla dedykowanych do jazdy zimą butów. Ceny wahają się w granicach 50-300 złotych, w zależności od użytych materiałów i zdolności izolacyjnych. Do plusów ochraniaczy na buty należą: cena, niewielka waga, łatwość użycia, konkretne modele na różne warunki pogodowe. Do minusów można zaliczyć szybką eksploatację oraz słabą ochroną przed zimnem w temperaturach poniżej -5°C. Wśród ochraniaczy na buty można wymienić buty wiatroszczelne, neoprenowe, przeciwdeszczowe oraz ocieplane. O tych ostatnich należy myśleć w kontekście zimy.

Buty rowerowe na zimę. Jak wybrać?

Zarówno ocieplane ochraniacze jak i buty rowerowe do jazdy zimą mają spełniać te same warunki – chronić przed zimnem. Przewaga butów polega na ich projektowaniu właśnie pod zimowe warunki pogodowe. Nie tylko chronią lepiej przed niskimi temperaturami, ale też przed wodą i wiatrem. Oto kilka cech, którymi powinien charakteryzować się dobry but rowerowy na zimę:

  • cholewka – najlepiej, aby była wysoka, zrobiona z nieprzemakalnego materiału i wyposażona w zapięcia lub elastyczny ściągacz dla lepszego dopasowania do kostki. Celem jest lepsza ochrona przed wiatrem oraz śniegiem i wodą, która może dostać się do wewnątrz. Natomiast nie chroni ona nogi podczas pełnego zanurzenia.
  • wkładka – odpowiednia wkładka potrafi ochronić stopy przed utratą ciepła. Nawet jeśli woda dostanie się do buta, wbudowana membrana
    powinna izolować wodę od stopy, tak aby nie wpływała na komfort jazdy. Dobrze jeśli będzie możliwość wyjęcia jej na zewnątrz, by łatwiej ją wysuszyć
  • bieżnik – świetnym rozwiązaniem jest porządny bieżnik w bucie. Spełnia on podwójną rolę – po pierwsze, przyda się w trudnych warunkach na trasie pokonywanej pieszo, a po drugie izoluje nogę od bloków, które przenoszą zimno.
  • podeszwa – konkretnie jej sztywność. Większa sztywność, to większa przenoszona moc. Ze względu na częste schodzenie z roweru sztywność podeszwy w butach na zimę jest raczej niska.
  • wyściółka – oczywistością jest, aby but rowerowy był wyprodukowany z odpowiednich materiałów. Warto szukać butów, w których zostały zastosowane technologie Gore-Tex lub 3M Thinsulate. Gwarantują długie trzymanie ciepła przy zachowaniu wentylacji. Trzeba pamiętać, że buty rowerowe na zimę nie będą tak dobrze wentylowane, jak te do jazdy w letnim sezonie.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 15

Latest Images